איך ניתן לשפר את פוריות הגבר?

האם אובחנת עם ספירת זרע נמוכה, או שהתנועתיות שלו פגועה? המחקר מראה כי בשנים האחרונות חלה ירידה תלולה בפוריות הגברים ברחבי העולם. ולא, אי אפשר לתלות את האשם בהורות יותר מאוחרת, בתזונה מערבית או בחשיפה לסלולרי. כולנו בסירה הזאת. אם לא רוצים להעמיס על האישה טיפולים מיותרים המתייחסים בעקיפין לבן הזוג, מה כן אפשר לעשות? 

אין זה סוד שהעשורים האחרונים עומדים בסימן של ירידה תלולה בפוריות הגבר. בין אם מסתכלים על מדדים של ספירת הזרע הכללית, על נפח נוזל הזרע או שמתמקדים במורפולוגיה או בתנועתיות, ברור שאנו כאנושות מצויים במגמת משבר.

ההערכה החריפה, כפי שמביאה נטע אחיטוב בכתבתה במוסף "הארץ" (17.11.2017) היא שתוך כשלושים שנה תהיה הפוריות הגברית אפסית. זוהי תחזית מעוררת חלחלה. יש חוקרים המשווים זאת להפלגה הגורלית של ספינת הטיטניק, לא פחות.

אבל מטרת הטקסט אינה לעורר חרדה מכלי שיט ימיים או לשקוע בדכדוך אודות עתידו הלוט-בערפל של המין האנושי. הפתרונות מצויים בשליטתנו. הנסיון שלי בתחום מלמד אותי כמה דברים –

כשזוג מנסה להרות ולא מצליח, יש בראש ובראשונה לפנות לבדיקת פוריות של שני בני הזוג ולא להניח אוטומטית שהבעיה היא נשית.

מתן הטיפולים לנשים כדרך עקיפה לטפל בבעייה היא מעקף לא יעיל. לא רק שבריאות האישה עלולה להפגע כתוצאה מהטיפולים הללו, אלא גם שפוריות הגבר אינה משתפרת, ולמעשה בכך מתעלמים מסממן הקשור בבריאותו ושעשוי ללמד על מצבו בעתיד.

ביום-יום אנו חשים שאין לנו שליטה על ההתחממות הגלובלית, שאולי משפיעה על טמפרטורת האשכים ועל כן בעקיפין גם על כמות ואיכות הזרע. מה שכן מצוי בשליטתנו הוא שליטה על טמפרטורה נכונה ברמה אישית: הרחיקו את הסלולרי ואת המכשירים האלקטרוניים הנוספים מגופכם. ביחרו בתחתונים שאינם הדוקים.

שבו פחות – בעבודה ובשעות הפנאי. ובהתאמה, עיסקו יותר בפעילות ספורטיבית (כל עוד לא מדובר באינטנסיביות קיצונית שבאימוני רכיבת אופניים או פיתוח גוף).

בעקיפין, זה קשור להמלצה לשמור על משקל גוף תקין. הסיבה היא פשוטה: עודף משקל מתורגם למצב הורמונלי הפוגע ברמות הטסטוסטרון.

חשוב להיבדק אצל אורולוג, האם ישנן בעיות כגון ורידים בולטים על האשכים או דלקת ערמונית. אגב, אם כבר בירורים רפואיים, כל גבר הנמצא בתהליך של הבאת ילדים לעולם (ובכך אני מתייחסת גם לכל בדיקות ותהליכי הפוריות) צריך לוודא שאינו נושא מחלות מין כגון כלמידיה, שלרוב אין לה סימפטומים המורגשים אצל הגבר, אך היא פוגעת בפוריות שני בני הזוג. תרבית שתן פשוטה תגלה זאת.

אוהב ירוק? ובכן, נושא המריחואנה שנוי במחלוקת. המצדדים בה טוענים שהיא משפרת את הפוריות הגברית, המסתייגים טוענים שמדובר בחומר הפוגע בפוריות. יתכן שניתן לדקדק ולומר שמריחואנה רפואית, נקייה מחומרי הדברה ורעלים, עשויה להוות פתרון. אני לא מכלילה נושא זה כשיקול. לרובנו אין גישה למריחואנה רפואית וממילא אני דוגלת בגישה של ריפוי פנימי והעדר תלות בחומרים, "ירוקים" ככל שיהיו. מה שלגביו אין ויכוח הוא עישון. הפסיקו לעשן, רצוי כבר אתמול.

חשיפה לאלכוהול, כאשר אין מדובר בכמות מתונה של יין אדום, איננה טובה.

בבית ובכלל חשוב מאד להמנע מחשיפה לפלסטיק. זה מרעיל את הסביבה, וזה מרעיל אותנו. פתלאטים, קבוצת רעלים המעניקה גמישות למוצרי פלסטיק, גם משבשת את המערכת ההורמונלית ופוגעת במשק טסטוסטרון, ההורמון הגברי. לכן, המנעו מכלי אריזה ואחסון פלסטיים (העדיפו זכוכית ואקום) או שטיחי PVC או דשא סינטטי. העדיפו חומרי ניקוי טבעיים, הרתיחו מים בקומקום זכוכית בלבד, ואל תצרכו תרופות נוגדות צרבת כגון לוסק, אומפרזול או רפסל.

להמנע ממזון מעובד. בנוסף, כדאי לחשוב פעמיים על צריכת חלב ובשר אדום, המזון הזה עמוס בהורמונים שקיבלו החיות לשם מיקסום הרווחים של החקלאיים, וזה ומשבש את המערכות שלנו. ישנם מזונות וכמה תוספי תזונה שעשויים לשפר את הפוריות. זהו חלק מהיעוץ שאני מעניקה בנושא.

אגב! אף על פי שאין מחקרים נרחבים בנושא, ישנם רמזים חזקים לכך שמזון אורגני שווה את ההשקעה בו. ד"ר גיל יוסף שחר, רופא הדוגל ברפואה טבעית, מתאר כי מחקר שפורסם ב2015 הראה שגברים שנחשפו לשיירי חומרי הדברה סבלו מתנועתיות נמוכה של תאי הזרע, וכידוע זהו אחד הקריטריונים להערכת פוריות.

מעבר למינימום חשיפה לפלסטיק, בחירה במזון מועיל ועוד, ההומאופתיה תסייע בכל מה שקשור לבריאותך ולפוריותך. מנסיוני, ישנם מספר עשרות טיפולים בהומאופתיה אשר מותאמים באופן מיוחד לבעיות בפוריות הגבר. הטיפול הוא עדין, טבעי וללא תופעות לוואי. אשמח לייעץ לך באופן פרטני בהתאם למצבך ונתוניך. אפשר ליצור איתי קשר כאן.

ברכות לבריאות טובה ולפוריות מבורכת.

תודה לNick Wilckes על התמונה הראשונה ולCaleb Jones על השנייה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support