רופאי הילדים מאמינים בהומאופתיה יותר מאי-פעם
24 ביולי 2016
כשאתר מרכזי ממחזר כתבות שגויות וגם – למה צריך להזהר עם תכשירי מדף
24 במאי 2017
הראה הכל

כתב העת הרפואי הנודע, דה לאנסט, מודה: חברות התרופות מממנות מחקרים

עורך כתב העת הרפואי הידוע מודה שהשיטה חולה…

פרופ' ריצ'רד הורטון הוא עורכו של כתב העת הבריטי הנודע לענייני רפואה, The Lancet. בראיון ל"דה מרקר" הוא מודה כי חברות התרופות הן הדלק שבמנוע המחקרים הרפואיים. מעניין לראות דמות בסדר גודל שכזה אומרת זאת ללא כחל ושרק.

פרופ' הורטון הוא עורך ותיק (מאז 1995) ומעורב בפרשיות שונות. החריפה שבהן עבורנו שילבה פוליטיקה ורפואה בצורה מאד חריפה, כאשר התיר לפרסום מכתב מחאה אנטי-ישראלית בתקופת "צוק איתן". מאז 2014 ביקר הורטון בישראל מספר פעמים כדי לתקן את הנזק האקדמי והתדמיתי, ולמד מקרוב אודות מערכת הבריאות הישראלית. סמוך לפרסום גליון המוקדש לרפואה הישראלית, הוא חולק שבחים לחוק הבריאות הממלכתי ולמתן הסיוע לפליטים הסוריים (דווקא על רקע ההתבדלות האירופאית).

מעבר לאירועי של זמן ושל מקום, הוא מודה בדינמיקה שמניעה את גלגלי המחקר – המענקים הנדיבים של חברות התרופות לחוקרים שיכניסו להן ממון רב.

בתקופתו של הורטון הפך כתב העת את עורו: מעמדה שמצדדת בהומאופתיה, על רקע היותה יעילה פי 2.45 מפלצבו, שיעור מרשים לכל הדעות, פורסם ב-2006 סקר שמצא שהומאופתיה אינה יותר יעילה מפלצבו. יצויין כי מתודולוגיית הסקר לא פורטה כהלכה. למעשה, החוקרים לא התבססו על מספר רב של מחקרים כפי שציינו בתחילה. מי שקורא את האותיות הקטנות מגלה שבפועל נבדקו הרבה פחות מחקרים, ולא ידועה איכותם.

חשוב לזכור זאת מפני שלהומאופתיה אין שום גב כלכלי של חברות תרופות, אין אפשרות להוציא פטנט על הטיפולים ההומאופתיים, שהם חומרים טבעיים. אבל כשהומאופתיה היא יעילה ופוגעת ברווחיות של חברות התרופות, זו כבר עלולה להתפרש כהכרזת מלחמה בקרב חברות התרופות, וכך אכן היה.

אם הוא כבר מודה בחוליי המערכת, האם אפשר היה להוציא מילים פרו-הומאופתיות מפרופ' הורטון? נו..בכל זאת זה לא נשמע ריאלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support